Αγαπητοί αδελφοί, παιδιά τής Εκκλησίας,
Σήμερα, Κυριακή τών Βαΐων, πού υποδεχόμαστε όλοι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί «μετάβαΐων καί κλάδων» τόν Κύριο τής Δόξης, τόν Ερχόμενο πρός τό εκούσιο Πάθος Του, η ΙεράΕπαρχιακή Σύνοδος τής Εκκλησίας Κρήτης απευθύνεται στό Πλήρωμα τής Εκκλησίας τής Κρήτης γιά νά ενημερώσει υπεύθυνα τούς Κρήτες γιά τήν επικείμενη Αγία καί Μεγάλη Σύνοδοτής Ορθοδόξου Εκκλησίας, η οποία θά συγκληθεί στήν Κρήτη, από 17ης έως 27ης προσεχούς Ιουνίου.
Διαβάστε όλη την Εγκύκλιο εδώ.