Με απροσδόκητα μεγάλη επιτυχία και πολλές συμμετοχές πραγματοποιήθηκε το παζάρι Κοινωνικής Αλληλεγγύης που διοργάνωσε το Αννουσάκειο Ίδρυμα-Θεραπευτήριο της Μητροπόλεως μας, σε συνεργασία με την διεθνή Κοινότητα ΙSKA στην Παραλία του Καστελίου. Πάνω από πενήντα οι συμμετοχές με πλήθος κόσμου να στηρίζει την προσπάθεια αυτή, καθώς τα έσοδα του παζαριού διατέθηκαν για τον εξοπλισμό της νέας Μονάδας Αποθεραπείας και Αποκατάστασης Κλειστής Νοσηλείας του Αννουσάκειου Ιδρύματος της Μητροπόλεως μας. « Σε εποχές ποικιλώνυμων κρίσεων, δήλωσε ο Επίσκοπος μας, η ανταπόκριση τόσου κόσμου στο κάλεσμα αυτό της Μητροπόλεως μας, ως επίσης και της διεθνής Κοινότητας ISKA που δραστηριοποιείται στην περιοχή μας, φανερώνει πως από τους ανθρώπους του τόπους μας και της ευρύτερης περιοχής δεν έχει εκλείψει η κοινωνική ευαισθησία και αλληλεγγύη, το φιλότιμο και η συνείδηση πως όσο περισσότερα δίνεις, τόσα περισσότερα έχεις, πως φτωχός δεν είναι εκείνος που στερείται υλικών αγαθών, αλλά εκείνος που στερείται αγάπης. Το Αννουσάκειο Ίδρυμα της Μητροπόλεως μας, σύγχρονη κολυμβήθρα του Σιλωάμ, στηρίζει, ανακουφίζει και περιθάλπει, μέσα από τις πολλές και ποικίλες δράσεις του, αδιάκριτα και συστηματικά κάθε εμπερίστατο και πολύπαθο συνάνθρωπο μας που χτυπά την πόρτα του», κατέληξε ευχαριστώντας όλους τους εμπλεκόμενους για την διοργάνωση και την συμμετοχή.