Με Επιμνημόσυνες Δεήσεις, Δοξολογίες, Ομιλίες και πολλές επετειακές εκδηλώσεις ζωντάνεψαν οι μνήμες και ιστορήθηκαν τα γεγονότα της εποχής, καθώς η Μεγαλόνησος Κρήτη εορτάζει την επέτειο των 73 ετών από την Μάχη της Κρήτης. Στην κεντρική καταληκτήρια εκδήλωση που έγινε στο ιστορικό αεροδρόμιο του Μάλεμε την επιμνημόσυνη Δέηση τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ. Ειρηναίος, με την συμμετοχή και του Πρωθυπουργού της Ελλάδος. Ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ. Αμφιλόχιος τέλεσε Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο των Ευέλπιδων, που έχει γίνει σε έδαφος της Ιεράς Πατριαρχικής Μονής Γωνιάς, για να θυμίζει την ουσιαστική συμμετοχή της ιστορικής Μονής Οδηγητρίας Γωνιάς Κολυμβαρίου και στον αγώνα αυτό κατά των κατακτητών.