Την περίοδο αυτή επισκέπτονται την Μητρόπολη μας ομάδες προσκυνητών από την Κρήτη και την λοιπή Ελλάδα. Προσκυνούν τα Μοναστήρια μας, τα Ιερά Λείψανα και προσκυνήματα της Εκκλησιαστικής μας Περιφέρειας. Του Οσίου Ιωάννου του Ξένου, του Οσίου Νικηφόρου του Λεπρού, το σπηλαίο του Αγίου Ιωάννου του Ερημίτου στην Μαραθοκεφάλα κ.α. Ξεναγούνται στους χώρους του Αννουσάκειου Ιδρύματος και του Τσατσαρωνάκειου Πολύκεντρου της Μητροπόλεως μας και, όταν υπάρχει δυνατότητα, συναντώνται με τον Επίσκοπο μας, ο οποίος με χαρά δέχεται και τους υποδέχεται, ενημερώνοντας τους για την διακονία της Μητροπόλεως μας.