Κατα την διάρκεια της παραμονής του Σεβ. Μητροπολίτου Ακχαλκαλακι και Κουμουρτω κ. Νικολαου εις την Μητροπολη μας, επισκέφθηκαν με τον Επίσκοπο μας τον Σεβ. Αρχιεπισκόπο Κρητης κ. Ειρηναίο, ο οποιος δέχθηκε με μεγαλη χαρα τον φιλοξενούμενο Ιεράρχη της Εκκλησιας της Γεωργίας, τον ξενάγησε εις τον Ι. Καθεδρικό Ναο Αγ. Τίτου, ως και εις τον Μητροπολητικο Ι. Ναο του Αγ. Μηνα και του παρέθεσε πλούσιο γεύμα. Ακολούθως επισκέφθηκαν τον Σεβ. Μητροπολίτη Λαμπης, Συβριτου και Σφακιων κ. Ειρηναίο, ο οποιος χάρηκε ιδιαίτερα δια την επίσκεψη και την Ι. Πατριαρχικη Μονη Πρεβελη.